There were 92 entries judged and 98 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show – Beer

PlaceBrewerEntry NameStyleClub
1stLee KexelHeller Bockbier4C: Helles BockBrewtherville Labs

Winning Entries

Table 1: European Ales and Lagers (8 entries)

1stLee KexelHeller Bockbier4C: Helles Bock
2ndBrian GlassGlashaus Oktober Fest-Bier6A: Marzen
3rdNathan ParrishGolden Helles4A: Munich Helles

Table 2: Wheat and Rye Beers (9 entries)

1stAlan HammWhite Lives Matter24A: Witbier
2ndBrian FerulloRyland's Rye34B: Mixed-Style Beer
3rdNoah MatesaHomestead Wit24A: Witbier

Table 3: English, Scottish & Irish Beers (9 entries)

1stSteve Slaybaugh Don’t Tread On ESB11B: Best Bitter
2ndAlan HammYou Bitter You Bet11C: Strong Bitter
3rdSeth HarkinsDogwood Hollers’ Farol Bitterness11C: Strong Bitter

Table 4: American IPA (9 entries)

1stBrian Jenkins
Co-Brewer: Cody Paulsen
Squished21A: American IPA
2ndAnthony ErdmanEl Dorado/Columbus IPA21A: American IPA
3rdJohn GroegerWarrior IPA21A: American IPA

Table 5: American Pale and Amber (8 entries)

1stNathan ParrishBurnt Orange19A: American Amber Ale
2ndChristopher Hanyok
Co-Brewer: Daniel Jacobs
Man Up - Blonde18A: Blonde Ale
3rdTyler DorseyAmerican Pale Ale18B: American Pale Ale

Table 6: Fruit, Spice, Vegetable & Experimental Beer (11 entries)

1stGeorge ThiebesRaspberrry Beret29A: Fruit Beer
2ndMATTHEW ELLISYoga Pants30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rdSteve Slaybaugh Old Baison29B: Fruit and Spice Beer

Table 7: Other IPA (9 entries)

1stTom DavisGreen Around The Gills21B: Specialty IPA
2ndMATTHEW ELLISSue’s Double Shot IPA21B: Specialty IPA
3rdEli PalmaHorsethief Harvest22A: Double IPA

Table 8: Stouts, Strong Ales, & Wood-Aged Beer (10 entries)

1stDouglas ConnerGray Squirrel Milk Chocolate Stout16A: Sweet Stout
2ndDavid WoodsonNaughty Hops22B: American Strong Ale
3rdEd Janiak
Co-Brewer: Joe Drecchio
Funk 4928C: Wild Specialty Beer

Table 9: Belgian & Sour Ales (11 entries)

1stLee MahonyDomaine Du Bean Wolf24C: Biere de Garde
2ndEd Janiak
Co-Brewer: Joe Drecchio
Unacceptable Sour23B: Flanders Red Ale
3rdAlexander FaiellaBelgian Blond Ale25A: Belgian Blond Ale

Table 10: Trappist Ales (8 entries)

1stNathan JamesChunkee Poochee26D: Belgian Dark Strong Ale
2ndLee MahonyCongratulations!26A: Trappist Single
3rdMatthew Storms
Co-Brewer: Robert Demuth
Bobbert’s Dubbel26B: Belgian Dubbel